Fizjoterapia dzieci

Fizjoterapia wady postawy / skoliozy (3-17 lat)
 
 

!!! Problem wad postawy z każdym rokiem narasta.

Nie leczone wady postawy mogą zamienić się w
  skoliozę.

Nie bagatelizuj pierwszych oznak i umów się na bezpłatne sprawdzenie postawy dziecka!!!  

 
 

1) Gdy u dziecka podczas badania przesiewowego stwierdzono wadę postawy lub skoliozę

 
Jaka kolejność działań? 

Otrzymanie diagnozy, że dziecko ma stwierdzoną wadę postawy to nie koniec świata jak mówią. Jest to sygnał dla rodzica, że coś w rozwoju dziecka trzeba zmienić. Wdrożyć odpowiednie działanie, które będzie przeciwdziałać dalszemu pogłębianiu się wady. Co ważne, jeśli chcemy sprawdzić czy fizjoterapeuta nie wyolbrzymia problemu udajmy się do innego ale FIZJOTERAPEUTY ( nie lekarza pediatry, ortopedy, pielęgniarki), niech wykona ten sam zestaw testów i i wyda swoją diagnozę.  Zdyskredytowanie opinii fizjoterapeuty (który diagnozował dziecko) przez kogoś innego nie będzie tożsame, chwilowo uspokoi rodzica ale w niedługim czasie może wykazać poprawność pierwszej diagnozy. Pamiętajmy medycyna jest sztuką i diagnozy mogą się różnić. Wszystko zależy od wrażliwości, doświadczenia i specjalizacji fizjoterapeuty. Częste przypadki podczas wywiadu z rodzicem pokazują, że gdzieś stwierdzona kiedyś wada nie minęła a wręcz się pogłębiła i więcej czasu będzie potrzeba, niż gdybyśmy wprowadzili postępowanie fizjoterapeutyczne od razu. 
 

Jak wygląda pierwsza wizyta i kolejne?     

                                                                      
Diagnostyka funkcjonalna to pierwsza wizyta podczas której przeprowadzany zostaje wywiad, młody pacjent zostaje dokładnie zbadany. Ustalamy czestotliwość zaleconej fizjoterapii oraz grafik na najbliższe wizyty. Jeśli diagnoza nie jest bardzo rozległa w czasie ( wcześniejsza historia choroby, złożony wywiad, cieższa współpraca z dzieckiem) nauczymy się praktycznego zestawu ćwiczeń do domu. Czas przewidziany na wizytę diagnostyczną to 1h.                                                                                                                                                                                                                    
Kolejne spotkania - fizjoterapia w skład której wchodzi indywidualna praca z małym pacjentem.                                   
Indywidualne leczenie skolioz i wad postawy w oparciu o nowoczesne, wiodące metody fizjoterapii 1h / 45min.                                       
 

Co wchodzi w skład wizyty?

                                                                                                                                               
Przygotowanie do ćwiczeń tzn. specjalistyczny masaż stóp, pleców, terapia manualna.  W dalszej części - sprawdzanie poprawności zleconych do wykonywania w domu ćwiczeń, ewentualna zmiana i korekcja w przypadku trudności z wykonywaniem. Przy kolejnych wizytach ćwiczenia indywidualne i dopasowane do aktualnego stanu postawy pacjenta. Czas 45min /60min
Rozszerzamy profil fizjoterapii o fizjoterapię z elementami terapii sensorycznej dla dzieci nadmiernie pobudzonych lub mających problemy ruchowe 45/60 min 


Co leczymy gdy mówimy o fizjoterapii wad postawy? 

 
W zakres wad postawy wchodzą:  wady stóp, kolan, krzywy kręgosłup, obniżone napięcie mięśni, zaburzenie krzywizn kręgosłupa (plecy okrągłe, plecy płaskie, plecy wklęsłe. Pamiętajmy, gdy u dziecka diagnosta stwierdzi skoliozę niezwłocznie skonsultujmy się z fizjoterapeutą.  Skolioza nie jest wadą postawy - to choroba nie tylko kręgosłupa ale mająca wpływ na funkcjonowanie całego organizmu!
 
Co ważne wada postawy sama nie minie, nie leczona będzie się pogłębiać. Już dziś zadbaj o zdrową postawę swojego dziecka. 
 


2) Gdy to dopiero początek wad postawy lub dziecko ma mniej niż 3,5 roku. 

 
Często się słyszy, że "Dziecko jest małe i poczekać trzeba czy wada nie minie, albo to jest dopiero początek złego ustawienia stópek i z wiekiem przejdzie.." Rodzice pytają: A jeśli moje dziecko ma stwierdzone początki wad postawy? Może samo minie i się naprostuje? Moje dziecko ma 3-4 lata i nie będzie chciało ćwiczyć.  Odpowiadamy! 
W tym wieku u dzieci stosujemy fizjoterapię poprzez zabawę, plastrowanie lecznicze tzw. Kinesio taping. Dzieci świetnie się czują i nie traktują tego dosłownie jako ćwiczenia. Lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym wypadku zajęcia nie będą musiały odbywać się tak często jak u dzieci ze stwierdzoną postępującą już wadą postawy.  Ćwiczenia zapobiegają powstaniu nieprawidłowych wzorców postawy, zapewniają dziecku codzienną dawkę ruchu, dostosowaną do jego wieku. Co pół roku kontrolujemy postawę dziecka. Zajęcia odbywają się indywidualnie z fizjoterapeutą. 
Czas zajęć 30min/ 45min
 
Jeśli pojawią się inne pytania związane z wadami postawy u dzieci, ich początkiem i czy warto już z tym działać - zachęcam do bezpłątnego kontaktu telefonicznego. 
 
mgr Dominika Woźniak 
 
Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem. 
 
 
 
 

FizjoStrefa usługi fizjoterapeutyczne mgr Dominika Woźniak
Ul. Piotrkowska 39 Gdańsk
Tel: 501-009 -459
Gdańsk 80-180