Fizjoterapia dzieci

Fizjoterapia wady postawy / skoliozy (3-17 lat)
 

 
 

1) Gdy u dziecka podczas badania przesiewowego stwierdzono wadę postawy lub skoliozę

 
Jaka kolejność działań? 

Otrzymanie diagnozy, że dziecko ma stwierdzoną wadę postawy to nie koniec świata jak mówią. Jest to sygnał dla rodzica, że coś w rozwoju dziecka trzeba zmienić. Wdrożyć odpowiednie działanie, które będzie przeciwdziałać dalszemu pogłębianiu się wady. Co ważne, jeśli chcemy sprawdzić czy fizjoterapeuta nie wyolbrzymia problemu udajmy się do innego ale FIZJOTERAPEUTY ( nie lekarza pediatry, ortopedy, pielęgniarki), niech wykona ten sam zestaw testów i i wyda swoją diagnozę.  Zdyskredytowanie opinii fizjoterapeuty (który diagnozował dziecko) przez kogoś innego nie będzie tożsame, chwilowo uspokoi rodzica ale w niedługim czasie może wykazać poprawność pierwszej diagnozy. Pamiętajmy medycyna jest sztuką i diagnozy mogą się różnić. Wszystko zależy od wrażliwości, doświadczenia i specjalizacji fizjoterapeuty. Częste przypadki podczas wywiadu z rodzicem pokazują, że gdzieś stwierdzona kiedyś wada nie minęła a wręcz się pogłębiła i więcej czasu będzie potrzeba, niż gdybyśmy wprowadzili postępowanie fizjoterapeutyczne od razu. 
 

Jak wygląda pierwsza i kolejne wizyty w gabinecie FIzjoStrefa?     

                                                                      
Konsultacja fizjoterapeutyczna to pierwsza wizyta podczas której fizjoterapeuta przeprowadza wywiad z rodzicem by dowiedzieć się co niepokoi go w rozwoju dziecka. Następnie młody pacjent zostaje dokładnie zbadany przez fizjoterapeutę. Wspólnie ustalamy plan potrzebnej do wdrożenia fizjoterapii dziecka. 
Jeśli pacjent wyrazi chęć fizjoterapii w naszym gabinecie fizjoteapeuta umówi kolejną wizytę. Najczęściej będzie to tzw. druga część konsultacji fizjoterapeutycznej na której uczymy się ćwiczeń jakie pacjent ma zalecone do wykonywania w domu. 


Kolejne spotkania - fizjoterapia w skład której wchodzi indywidualna praca z małym pacjentem. Wizyty różnią się metodami pracy. Na pierwszej wizycie będzie okreslone jaki rodzaj wizyty bedzie najbardziej dopasowany do pacjenta. Głównym kryterium jest rodzaj i zaawansowanie problemu u pacjenta. 
Możliwe są wizyty na których dziecko podczas ćwiczeń uczy się prawidłowych wzorców postawy oraz wykonuje ćwiczenia pod okiem teraputy - przewidziany czas tej krótszej wizyty to 40 min. 
Prowadzone są też wizyty rozszerzone o pracę manualną przed ćwiczeniami ( do 50 min). Ten rodzaj wizyty jest głównie rekomendowany dla dzieci z zaawansowanymi wadami postawy lub skoliozami, gdzie praca manualna ( masaż) wykonywany przez fizjoterapeutę jest jednym ze wskazań stowarzyszenia zajmującego się leczeniem skolioz i wad postawy - SOSORT. 
                                   
Od września 2022 jako odrębny rodzaj wizyty została wprowadzona fizjoterapia w podejściu osteopatycznym. Jest to terapia prowadzona przez fizjoterapeutę z wykorzystaniem technik osteopatycznych ( w skróconym zrozumieniu praca manualna, masaż przez cały czas przeznaczony na wizytę, nie licząc wywiadu początkowego oceniającego wizytę poprzednią, oraz wywiad końcowy). Podczas takiej terapii pacjent nie wykonuje ćwiczeń. W razie pytań najlepiej zapytać fizjoterapeutę jaka jest korzyść korzystania z tego rodzaju wizyt. Ten rodzaj wizyty odbywa się tylko u mgr Dominiki Woźniak                               


Co mamy na myśli mówiąc o wadach postawy? 

 
W zakres wad postawy wchodzą:  wady stóp, kolan, krzywy kręgosłup, obniżone napięcie mięśni, zaburzenie krzywizn kręgosłupa (plecy okrągłe, plecy płaskie, plecy wklęsłe).
Widoczne u dziecka może być asymetryczne ustawienie łopatek, barków, odstające łopatki,  garbienie się lub połaczenie problemów np wypchnięty brzuszek i wystająca pupa.To z czym zgłaszają się rodzice młodszych dzieci to krzywo stawiane stópki albo problemy z koordynacją ruchową. Często dziecko jest odbiciem postawy mamy i taty albo dziadków. Problem postawy może mieć swoje podłoże w okresie porodowym i po porodowym i stawać się coraz bardziej widoczny w starszym wieku.
Pamiętajmy, gdy u dziecka diagnosta stwierdzi skoliozę niezwłocznie skonsultujmy się z fizjoterapeutą. 

Wady postawy również mogą być powiązane z obniżeniem napięcia mięśniowego, problemami integracji sensorycznej oraz ze złymi nawykami podczas siedzenia, odrabiania lekcji albo spędzania czasu wolnego. 
Skolioza nie jest wadą postawy - to choroba nie tylko kręgosłupa ale mająca wpływ na funkcjonowanie całego organizmu! Im wcześniej wprowadzimy działania mające na celu korekcję postawy tym większe są szansa na trwałą poprawę. 
 
Co ważne wada postawy sama nie minie, nie leczona najczęściej będzie się pogłębiać. Już dziś zadbaj o zdrową postawę swojego dziecka. 
 


2) Gdy to dopiero początek wad postawy lub dziecko ma mniej niż 3,5 roku. 

 
Często się słyszy, że "Dziecko jest małe i poczekać trzeba czy wada nie minie, albo to jest dopiero początek złego ustawienia stópek i z wiekiem przejdzie.." 
Rodzice pytają: A jeśli moje dziecko ma stwierdzone początki wad postawy? Może samo minie i się naprostuje? Moje dziecko ma 3-4 lata i nie będzie chciało ćwiczyć.  Odpowiadamy! 
W tym wieku u dzieci stosujemy ćwiczenia indywidualne - ćwiczenia poprzez zabawę, plastrowanie lecznicze tzw. kinesio taping. Dzieci świetnie się czują i nie traktują tego dosłownie jako ćwiczenia. Lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym wypadku zajęcia nie będą musiały odbywać się tak często jak u dzieci ze stwierdzoną postępującą już wadą postawy. Mogą odbywać się raz w tygodniu lub rzadziej. Ćwiczenia zapobiegają utrwaleniu nieprawidłowych wzorców postawy, zapewniają dziecku codzienną dawkę prawidłowych nawyków postawy, dostosowaną do jego wieku. Co pół roku kontrolujemy postawę dziecka. Zajęcia odbywają się indywidualnie.
 
Jeśli pojawią się inne pytania związane z wadami postawy u dzieci, ich początkiem i czy warto już z tym działać - zachęcam do bezpłątnego kontaktu telefonicznego. 
 
mgr Dominika Woźniak 
 
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem oraz cennikiem.